Svet nápojov v online svete (Case study)


Svet nápojov v online svete (Case study)

This article is also available in English English

Výsledkami, ktoré prekročili naše, ale hlavne klientove očakávania nás potešila kampaň pre e-shop Svetnapojov.sk. Práca pre tento obchod s alkoholom s ponukou viac než 2 500 produktov nám priniesla aj ocenenie Digital PIE 2018 v kategórii Performance.

Ak momentálne nestíhate čítať, na konci článku alebo tomto odkaze nájdete video.

Čo požadoval klient?

Na začiatku spolupráce marketingovej divízie s klientom bol od nás vyžadovaný jeden cieľ:

„Dosiahnuť medziročný nárast výnosov z kampaní 20 % pri zachovaní PNO (podiel mediálnych nákladov na obrate).“

Nebudem zdržovať, celkovo za obdobie február – december 2017 sme dosiahli medziročný nárast výnosov z kampaní (očistené o mediálne náklady) 109 %.

Ako sme dosiahli viac než 5-násobok stanovených cieľov?

Výsledky našich kampaní a klienta ovplyvnilo mnoho faktorov. Na začiatok, klient ponúka skvelý zážitok z nákupu (hodnotenie na Heureke 99 % pri takmer 2 000 hodnoteniach v čase zverejnenia blogu) a široký sortiment nápojov.

To nám dalo silný základ na komunikáciu a dosiahnutie výsledkov. Nesústredili sme sa však len na kampane, ale zatlačili sme na 3 fronty:

  1. zlepšenie výkonnostných komunikačných kanálov,
  2. rebranding,
  3. nový e-shop, zostavený na základe užívateľského prieskumu.

Výkonnostné kanály

Napriek obmedzeniam jednotlivých sietí (kvôli predaju alkoholu) sme vyťažili maximum z kampaní. Sústredili sme sa na nasledujúce kanály:

  1. Heureka – vybudovali sme silnú základňu na Heureka.sk,
  2. Google AdWords Search – pomocou AdBOOST-u sme dokázali automatizovať inzerciu produktov, a tak vždy odkazujeme užívateľa na detail daného produktu a zobrazujeme v reklamách aktuálnu cenu,
  3. Facebook dynamický remarketing – nielen, že sme spustili dynamický remarketing, ale vylepšili sme ho na maximum pomocou vlastných grafických šablón cez AdBOOST, a tak sme namiesto nezaujímavých bannerov komunikovali aj značku Svet nápojov.

Ukážka Facebook dynamického remarketingu bez a s grafickými šablónami.

Rebranding

Viac o rebrandingu a novom dizajne sídla hovorí náš UX & Webdesigner Lukáš:

„Spolupráca so značkou Svet nápojov bola skvelá už od začiatku, prístup klienta k svojmu biznisu, dlhé pôsobenie na trhu a hlavne starostlivosť o svojich zákazníkov bola dôvodom, prečo sme si ho ihneď obľúbili.

Kľúčovým však bolo, že pôvodné logo (kombinácia farieb a typografie) a celková komunikácia tieto prednosti nevyjadrovali. Nový konzervatívny brand a komunikácia vzbudzuje rešpekt a pocit tradície, ktorý si určite zaslúži.

Nový e-shop

„Návrh dizajnu internetového obchodu bol postavený na klasickom UX procese. Naším prvým krokom bolo nastavenie merateľných cieľov. Primárnymi cieľmi bolo zvýšenie konverzného pomeru, zvýšenie návštevnosti, zjednodušenie nákupného procesu a vo všeobecnosti zlepšenie používateľského zážitku návštevníkov stránky.

Pomocou kvantitatívnych dát (analytika, sledovanie správania používateľov – trackovacie mapy a video záznamy) a zákazníckych feedbackov sme sa zamerali na hlavné nedostatky stránky.

Ťažkopádna navigácia a štruktúra kategórií, jasnejšia komunikácia informácií o produktoch (počet fliaš vo veľkých baleniach, komunikácia kľúčových parametrov ako objem a obsah alkoholu), zložitejší nákupný proces a slabšia komunikácia benefitov (napr. zaručené bezpečné dodanie objednávky bez poškodenia, bezproblémová reklamácia) predstavovali hlavné nedostatky, na ktoré sme sa zamerali.

Vytvorili sme koncepty riešení, ktoré sme v jednoduchých prototypoch otestovali, a vytvorili tak základ efektívneho riešenia. Celkový rebranding a dizajn na mieru nielen pre klienta, ale hlavne jeho zákazníkom priniesol výsledky ihneď, nakoľko sa okamžite zvýšil medziročný konverzný pomer sídla.“

Funkčná stránka nového e-shopu

Zaujíma vás viac, aké funkcie má nový e-shop? V skratke to zhrnul náš Lead Developer Milan:

„E-shop Svetnapojov.sk je postavený na našom e-commerce riešení RSHOP 3.0, ktorého základnými jazykmi sú PHP 7.1, MySQL, a pokročilé vyhľadávanie a filtrovanie produktov, ktoré je implementované v technológii Elasticsearch.

V rámci SEO optimalizácie sú automaticky generované meta tag parametre pre jednotlivé stránky, pre jednoduchšie parsovanie webu google botom je implementovaná Google Schema a na webe boli riešené základné optimalizačné procesy, ako optimalizácie objemu stránky, minimalizácia dĺžky odpovede zo servera, minifikácia a spojenie CSS a JS súborov.

Na webe je plná implementácia enhanced e-commerce tracking pre Google tag manager a Facebook Pixel.

Čo sa funkcionality týka, tak mimo e-commerce jadra obsahuje aj moduly typu wishlist, watchdog, porovnávanie produktov, zápis newslettra do externej služby Mailchimp a už vyššie spomínané vyhľadávanie.

Do e-shopu je možné sa okrem klasickej registrácie prihlásiť aj pomocou sociálnych služieb – Google+, Facebook. E-shop je prepojený s jeho blogom, z ktorého na indexovej stránke zobrazuje novinky, ktoré sú parsované z feedu blogu.“

Zhrnutie

Spoločne sme tak dosiahli nielen zvýšenie výnosov z kampaní, ale celkovo sme posilnili sídlo klienta, čo sa ukázalo na celkových výsledkoch. Medziročne dosiahlo celé sídlo spolu nárast výnosov 108 % (z kampaní bol 109 %), čo je skvelý rast.

Chcete aj vy s nami rásť ako naši klienti? Ozvite sa nám na [email protected].

Alebo chcete taktiež pomáhať rásť našim klientom? Hľadáme šikovných ľudí k nám, pozrite si otvorené pozície.

A tu je sľúbené video 🙂

2 Komentáre

Pridajte komentár