Ako vie UX dizajn podporiť váš online biznis aj v tomto období
Aj keď nadpis tomu napovedá, tento článok nebude o zmenách vizuálnej časti vášho e-commerce riešenia. Zameriame sa na tú časť dizajnu, ktorá sa zaoberá správaním, potrebami, obavami a cieľmi vašich zákazníkov.
V súčasnej situácii je dôležité vrátiť sa k základom, a to cieľom vášho online podnikania, využiť znalosti z behaviorálnej ekonómie, použiť základné UX princípy, a v neposlednom rade používať zdravý “sedliacky” rozum. Aj malými zmenami vieme reagovať na zmenu nákupného správania a správnou formou ovplyvniť rozhodovanie nakupujúcich.
1. Odstráňte neistoty
Zákazníci majú teraz oveľa viac otázok ako predtým, keďže pre každého z nás je to nová situácia. Potrebujú častejšie poradiť so samotným tovarom, jeho bezpečným doručením či o fungovaní vašej prevádzky.
Ak máte kapacity, využite možnosti integrácie online chatu, ktorý zrýchli komunikáciu.
Informujte zákazníkov o opatreniach, ktoré ste prijali v prevádzkach, sklade, u vašich kuriérov. Takisto nezabudnite na SMS/e-mail informácie ohľadom času doručenia či prípadných zmenách v doručení.
2. Uľahčite rozhodovanie – uľahčite nákup
Snažte sa, aby sa návštevníci vášho webu nedostali do situácie, kedy sa budú cítiť zahltení, nebudú schopní správne si vybrať a nakoniec nákup nevykonajú.
Odporučte konkrétny tovar, či už na základe odporúčania odborníka alebo na základe recenzií ostatných zákazníkov, či iných odporúčaní.
Zjednodušte navigáciu pomocou metódy cardsortingu. Zanalyzujte si výber tovaru u vašich zákazníkov pomocou dotazníka. Ten vám následne pomôže definovať správne parametre, podľa ktorých vaši zákazníci tovar vyhľadávajú.
3. Uistite zákazníka, že robí správne rozhodnutie
Princíp sociálneho overenia (socialproof) vychádza z modelu, kedy si človek overuje rozhodnutia, názory či iné atribúty s ostatnými ľuďmi, pričom tieto informácie vedia ovplyvniť jeho rozhodovanie.
Na zber dát (recenzií) potrebujete nejaký čas (záleží od návštevnosti). Preto, ak máte databázu recenzií alebo hodnotení implementujte ich k produktu. Ak máte odborné recenzie od expertov v “odbore”, taktiež ich pridajte na stránku detailu produktu.
Informujte používateľa o tom, koľko ľudí si daný tovar už zakúpilo alebo si ho práve pozerá. Zároveň v tomto prípade využijete princíp nedostatku (scarcity).
4. Poponáhľajte sa, ľudia sú nedočkaví
Zákazníci stále neznášajú dlho čakať, preto rýchlosť načítania a odozva e-commerce riešenia je teraz ešte dôležitejšia ako predtým.
Optimalizujte rýchlosť prvotného načítania vašich stránok ako aj ostatného obsahu.
Nástrojov na zistenie “kondície” vášho webu je neúrekom. Odporúčame však GTmetrix alebo Pingdom.
Optimalizujte proces objednávky. Aj keď v dnešnej dobe nie je nič výnimočné, keď vám tovar dorazí do 24 hodín, aktuálne to vie vášho zákazníka potešiť a prekvapiť. Preto, ak sa dá, skráťte tento čas na minimum.
Ďalších rád a zmien by sa dalo napísať neúrekom, no nezmestili by sa do jedného prehľadného článku. Preto sledujte náš blog aj naďalej, určite prídeme s ďalšími konkrétnymi tipmi a radami.
Zároveň, ak viete tieto rady ihneď zapracovať, posunie vás to vpred. Ak však potrebujete pomocnú ruku či radu sme tu pre vás.
3 Komentáre
Užitočné tipy .
Ďakujem za pochvalu 😉
Super tipy, možno by som len poznamenal zo skúseností, že pokiaľ fakt kapacity nemáte o chate na webe ani neuvažujte 🙂