Transformácia offline biznisu


Transformácia offline biznisu

Krízová situácia si vyžaduje krízové riešenia a keďže aktuálne okolnosti nie sú práve naklonené maloobchodnému biznisu, je potrebné, aby sa biznis založený na klasickom kamennom obchode transformoval a prispôsobil súčasnému vývoju. Už dlhšie prestáva platiť delenie biznis modelu na offline a online. Pomenovanie omni-channel je stále aktuálnejšie. Prvé lastovičky túto myšlienku pochopili už koncom roka 2017, keď ešte o koronavírusovej kríze nebolo ani zdania, ale keďže samotná transformácia chvíľu trvá, nie je takýchto prípadov veľa. Spísali sme pre vás niekoľko ukážok, ako sa s aktuálnou situáciou vysporiadali vybrané spoločnosti a veríme, že vás to inšpiruje a začnete premýšľať nad podobnými riešeniami aj vy.

Obchodný a technologický gigant Alibaba, myslím, netreba nikomu predstavovať. Sami ponúkajú svoje služby ako klasickým kamenným obchodom, tak aj internetovým predajcom. Prednedávnom pripravili webinár Extend Your Retail Business with Alibaba Cloud E-Commerce Solution for Retail, v ktorom predstavujú svoj Market place a ukazujú možnosti lokálnym, ale aj medzinárodným predajcom, ako zvládnuť aktuálnu krízu priamo v ohnisku pôvodnej nákazy. Kamenným obchodom ponúkajú svoje technologické kapacity pre transformáciu a narábanie s veľkým množstvom dát. Internetovým obchodom zase predkladajú rôzne modely podnikania od tradičného predaja koncovému zákazníkovi (B2C), cez repredaj prostredníctvom obchodného partnera(B2B2C), až po prepájanie online sveta s kamennými predajňami (O2O). 

Iný marketplace, ako napríklad ten od MALL group, zrušil až do odvolania novým klientom mesačné poplatky za prevádzkovanie obchodného modelu. Takže, ak sa zaujímate o expanziu na trhy V4, určite sa nám ozvite.

Pre ukážky prispôsobovania sa súčasnej situácii nemusíme chodiť ďaleko za hranice. Náš klient TPD.sk zaviedol vo svojich predajniach osobný odber v obmedzenom režime za poskytnutia maximálneho servisu pre zákazníkov.

Obdobne predajca zánovných automobilov DAREX prišiel na trh so službou online nákupu auta. Celý proces rezervácie a nákupu prebieha online a po nákupe vám vozidlo dovezú priamo domov. Nakoľko aj ich zasiahlo obmedzenie nariadenia vlády pre zatvorené maloobchodné prevádzky, boli nútení sa prispôsobiť. Až tak, že ešte aj financovanie s klientom vyriešia online v priebehu asi 30 minút. A keďže sa podobnou cestou vydala aj ich konkurencia môžeme vidieť, že idea mala úspech.

Ak si myslíte, že všetky vyššie spomenuté príklady mali predpoklad na to, aby sa ľahšie transformovali, tak spôsob, akým to spravila sieť vegetariánskych reštaurácií Thali vás presvedčí o opaku. Za bežných okolností by ste do reštaurácie prišli, naložili si jedlo a podľa jeho hmotnosti zaplatili. Lenže po nariadení vlády boli aj oni nútení zatvoriť svoje prevádzky. Aby prišli k svojim zákazníkom čo najbližšie, vytvorili internetový obchod s donáškou jedál v Bratislave a Košiciach. Celé riešenie nebolo investične ani personálne náročné a vedeli ho realizovať v priebehu pár dní.

Vieme, že aktuálna situácia nie je ľahká, ale praje pripraveným. Rozhliadnite sa okolo seba, inšpirujte sa lídrami na trhu a pustite sa do transformácie ešte dnes aj vy. Nebude to jednoduchá cesta, ale spoločne to zvládneme.

Potrebujete konzultáciu, alebo hľadáte pomoc vo vašom online podnikaní?
Sme pripravení nájsť pre vás vhodné riešenia.
Kontaktujte nás →
Potrebujete konzultáciu, alebo hľadáte pomoc vo vašom online podnikaní?

2 Komentáre

 1. Lucia

  Tomáš, a čo so zážitkovými produktami…tie sa online preniesť nedajú…masáž, hotelové ubytovanie, dobrá káva v obľúbenej kaviarni nebude chutiť ako doma zaliata. aj keď si kúpim tú istú kávu domov. nejaké nápady?

  • Tomáš Slávik

   Dobrý deň Lucia, samozrejme rozumiem, že nie každý biznis model je možné transformovať do online sveta, ale určite sa dokážu nájsť riešenia, ako sa prispôsobiť aktuálnej situácii.

   Hotel

   • ak má hotel reštauráciu, určite ju netreba nechávať zatvorenú, ale pokúsiť sa poskytovať denné menu spolu s donáškou pre konkrétnu spádovú oblasť,
   • ak hotel disponuje práčovňou ponúknuť ju verejnosti, aby mohla využívať profesionálne čistenie ako doplnok k domácemu. Určite by ste tým vedeli osloviť aj domovy sociálnych služieb a podobne,
   • zamyslel by som sa tak isto aj nad možnosťou poskytovať ubytovaciu kapacitu pre potreby domácej či štátnej karantény.

   Kaviareň

   • ak sa jedná o kaviareň s pražiarňou ponúkať balenú kávu pre klientov aj vo forme malého eshopu a rozvozu,
   • ku káve neodmysliteľne patria ručné mlynčeky, koťogá a rôzny iný tovar, kde síce nie je taká veľká marža, ale dokážete ho predávať aj v aktuálnej situácii,
   • ak sa jedná o kaviareň v lokalite väčšej fluktuácie ľudí, nechať ju otvorenú na pár hodín denne a poskytovať podávanie take-away “cez okienko”

   Masáže

   • keďže v tomto prípade nie je možnosť priameho kontaktu so zákazníkom pokúsil by som sa predávať čo najväčšie množstvo voucherov,
   • pripravil by som pár vzdelávacích videí resp. webinárov, kde by som sa snažil udržať si pozornosť klientov a neprestal s nimi komunikovať.

   Je veľmi ťažké poskytnúť univerzálny návod na riešenie aktuálnej situácie, ale pevne verím, že aspoň niektorý bod vás inšpiruje a posunie vhodným smerom. Ak by ste mali záujem pokojne nás kontaktujte a spoločne sa vám pokúsime nájsť vhodné riešenie.

   Ďakujem

Pridajte komentár