Recenzia: Plugin 3D Map Generator – Atlas


Recenzia: Plugin 3D Map Generator – Atlas

3D Map Generator – Atlas je Photoshop plugin na vytváranie 3D máp a terénov pohľadom z výšky. Dostupný je na Mac aj Windows. Na Envato Market-e ho nájdete za 21 dolárov, s ratingom 4,95 z 5 ( cca 50 hodnotení).

Príklad použitia Atlasu

Príklad použitia Atlasu (zdroj 3d-map-generator.com)

Výhodou Atlasu je množstvo kvalitných tutoriálov, pekne prepracovaná stránka a nápomocný bol aj pribalený inštalačný návod. Vytvárať môžete vlastné mapy, alebo použiť “3D Zem” a pracovať s ňou.

Ako teda funguje?

Atlas načíta výškové mapy z Google máp a vy zosnímate obrazovku satelitného záberu bez popisov, ktorá poslúži ako textúra. Plugin z toho vytvorí celkom primeraný 3D priestor vybraného územia. A to len za pomoci dvoch vrstiev v Photoshope. Mapa sa dá exportovať do formátov Collada (s textúrou), STL, OBJ a U3D.

Výšková mapa + Google mapa

Dve vrstvy potrebné na vygenerovanie 3D mapy.

Ako prvú som skúsila väčšiu oblasť, konkrétne Kopanice na západe Slovenska.

Nakoľko je mapa presná? Minimálne na 75% áno, ale záleží to aj od vašej presnosti printscreenu. Výška pohorí sa dá tiež upravovať. Plugin zaisťuje pomer výšok, a tak máte istotu, že najvyššie kopce naozaj ostanú najvyššími. Problém pri väčšej oblasti je však ten, že váš výstup bude menej kvalitný (len do takej miery, koľko pixelov sa nachádza na vašej fotke obrazovky), čo je vidieť hlavne pri detailnejšom priblížení.

Nižšie už je výsledná mapa. Môj Photoshop súbor má veľkosť 70 MB.

Vygenerovaná 3D mapa Kopaníc

Vygenerovaná 3D mapa Kopaníc

Vyskúšala som teda menšiu oblasť, na ktorej je však vysoký výškový rozdiel – konkrétne Štrbské pleso až po Kriváň.

Tu sa ukázala nepresnosť hlavne na plesách, ktoré idú do kopca a pôsobí to nereálne. Chyby sa dajú ručne upravovať, ale musíte tomu venovať viac času.

3D mapa Štrbské pleso

3D mapa Štrbské pleso

Upravovateľné nastavenia

Úprava mapy ma veľmi bavila. Všetky úpravy sú dobre označené ikonami aj popismi a práca s nimi nebola vôbec náročná. Nastavovať sa dá smer svetla, výška kopcov, farba bokov, pozadie, dajú sa pridávať vrstevnice a samozrejme natáčať mapu. Veľa pozadí je gýč, ale photoshop vám dovoľuje ich upravovať, alebo použiť vaše vlastné pozadia. Tak je to aj s ikonami, ktoré si zakúpite v balíčku.

Nastavenie smeru svetla

Nastavenie smeru svetla

Ikony

Plugin obsahuje hlavne izometrické ikony a to v aktuálnom počte 96 ks, vrátane tornáda, sopečného výbuchu, letiacich kačiek či dvoch žralokov. V balíku sa však nachádzajú aj pravdepodobne viac využívané ikony, ako napr. oblaky, stromy, rôzne označovače bodov a miest. Tie sú vkladané ako veľmi ľahko editovateľné Smart Object-y. Plugin ponúka množstvo ďalších ikon spojených v tematických celkoch ako Farma, zvieratá a rastliny alebo Doprava, každý za 12 dolárov.

Ukážka jednoduchej úpravy ikon

3D Zem

Mód “3D Zem” vám ponúka otočnú zemeguľu cez deň aj v noci. Pracuje sa s ňou rovnako ako v predošlom móde s vlastnou mapou. Rozlíšenie má veľmi dobré, nedá sa však približovať ako v Google mapách. V jednoduchosti, je to 3D guľa potiahnutá textúrou kontinentov.

Denná a nočná zemeguľa

Zhodnotenie

Z pohľadu “cena/výkon” Atlas hodnotím kladne, skúšobné úlohy dopadli veľmi dobre. Naozaj som k nemu nepotrebovala veľké photoshopové zručnosti a pri prvotných zaváhaniach mi boli tutorály na stránke veľmi nápomocné. Bála som sa veľkých photoshopových dát, ale ostala som príjemne prekvapená, pokojne som sa vždy zmestila do 80 – 120 MB. Veľa vecí v plugine treba upravovať a prispôsobovať, ale o to viac bola práca zábavná a používateľ si môže vytvoriť výstup podľa potrieb. Osobne som si prácu užila a pomocou pluginu rýchlo vytvorila zaujímavé práce.

Upozornenie (a najväčšia nevýhoda)

Ak by ste chceli výstupy používať na komerčné účely, budete mať pravdepodobne problémy s licenciou od Googlu.

Ukážky výstupov

 

Práca v móde 3D Zem

Práca v móde 3D Zem

Príklad použitia Atlasu – Mount Everest

Príklad použitia Atlasu – Mount Everest (zdroj 3d-map-generator.com)

Príklad použitia Atlasu – 3D Zem

Príklad použitia Atlasu – 3D Zem (zdroj 3d-map-generator.com)

Príklad použitia Atlasu – Štrbské pleso

Príklad použitia Atlasu – Štrbské pleso

4 Komentáre

    • Lenka Juhásová

      Nie, filmy netvorím, ani nestrihám 🙂 Venujem sa skôr strihaniu intro videí, alebo vytváram animované videá.

Pridajte komentár