Čo znamená „not provided“ v reportoch Google Analytics a kam miznú údaje z 13-tich % vyhľadávaní?


Čo znamená „not provided“ v reportoch Google Analytics a kam miznú údaje z 13-tich % vyhľadávaní?

Aj vám sa začalo v reportoch kľúčových slov v posledných mesiacoch hojne zobrazovať „not provided“ namiesto kľúčových slov? Je dokonca „not provided“ kľúčovým slovom, ktoré prináša najviac návštev? Potom vedzte, že nie ste výnimkou a chyba nie je ani na strane nastavení vášho Google Analytics profilu, ani v nesprávne implementovaných trackovacích skriptov. Dá sa povedať, že chyba je v Googli samotnom.

(not provided) v reportoch kľúčových slov môže byť "najvyhľadávanejším" kľúčovým slovom. Bah!

Ešte v októbri 2011 Google vydal na svojom blogu oficiálnu správu, že prihlásení užívatelia na google.com budú pri vyhľadávaní automaticky presmerovavaní na https://www.google.com výsledky vyhľadávaní. Dôvodom je vraj zvýšenie bezpečnosti užívateľov, čo je snaha určite chvályhodná. Málokto ale tušil, akú neplechu to spraví v analyticsových reportoch.

Keďže užívatelia prihlásení do Google accountu od októbra 2011 vyhľadávajú cez https, Google Analytics nie je schopný zaznamenať, aké konkrétne kľúčové slovo bolo vyhľadané. Tieto vyhľadávania sú následne zobrazené ako „(not provided)“. Počet takýchto „queries“ časom stále rastie, pretože od spustenia Google+ si vytvára Google account stále viac ľudí. Pekná sprostosť, že?

Aktuálne je tento stav na odborných fórach značne kritizovaný. Na Seomoze si dali tú námahu a spravili prieskum, ktorý ukazuje, že podiel (not-provided) návštev už siaha do dvojciferných čísiel – priemerne sa takto vraj stratí informácia o cca 13,36% vyhľadávaní a toto číslo stále rastie.

Otázka je, či s tým viete niečo spraviť. Odpoveď znie: pravdepodobne vôbec nič. Loptička je v tomto prípade na strane Google a možno sa vzhľadom na množstvo kritických ohlasov spamätajú a dajú veci do poriadku. Ale či tak spravia a kedy je otázne.

5 Komentárov

Pridajte komentár