Ako založiť a spravovať Facebook Obchod


Ako založiť a spravovať Facebook Obchod

Čo je vlastne Facebook Obchod?

Ide o možnosť vloženia produktov priamo na vašu Facebook stránku. Je to novinka priamo od Facebooku. Ak ste v minulosti videli niečo podobné, bol to externý nástroj, ktorý nebol dostupný všetkým. Postupne ale začína byť Facebook Obchod dostupný pre všetky stránky.

Prečo si ho nastaviť?

Väčšina užívateľov na Facebooku je online na mobiloch a tam aj prehľadávajú web. Facebook reportoval, že približne 40 % užívateľov opustí mobilnú stránku, ak sa nenačíta do 3 sekúnd. Rýchlosť svojej mobilnej stránky si môžete jednoducho otestovať tu.

Práve tu pomôže Facebook Obchod. Údaje z tohto obchodu sa značne rýchlo načítajú a užívateľ nemusí čakať na načítanie stránky. Ďalší dôvod je uľahčenie cesty užívateľa k produktu. Prehliadanie kategórií a produktov na mobilnej stránke nemusí byť vždy najlepšia skúsenosť pre užívateľa, hlavne na mobiloch. Taktiež chápeme, že úpravy na sídle sú nákladné a vyžadujú čas. V neposlednom rade je to ďalší marketingový kanál, ktorý môžete využiť na promo vašich produktov či služieb.

Ako ho nastaviť?

1. Spustenie Facebook Obchodu:

 • Najskôr si musíte nastaviť kartu “Obchod” na Facebook stránke. Túto časť (ako jedinú) musí nastaviť administrátor stránky.
 • Prejdete do “Nastavenia” stránky -> “Upraviť stránku” -> “Pridať kartu”.
 • V tejto časti pridáte kartu “Obchod”. Často sa stane, že máte túto kartu už zobrazenú ale nie je aktívna. V tomto prípade ju vymažte a opäť vložte, čím sa aktivuje.

Pridajte kartu

2. Definovanie Facebook Obchodu

V tejto časti nastavíte základné nastavenia obchodu, a to:

 • Súhlas s podmienkami Facebooku.

Súhlas s podmienkami Facebooku

 • Nastavenie typu obchodu (nákup cez Messenger alebo cez webovú stránku). Tu odporúčame využiť možnosť “cez webovú stránku”.

Nastavenie typu obchodu

 • Nastavenie meny obchodu.

Nastavenie meny obchodu

3. Vkladanie produktov

Následne začnete vkladať produkty do obchodu. Žiaľ, zatiaľ je možné nahrávať produkty len manuálne. Ku každému produktu môžete pridať obrázok, video, názov, popis, cenu, variácie – veľkosť, farba a pod. (variácie sú zatiaľ dostupné len pre e-shopy v US) a webovú stránku, na ktorej sa dá produkt kúpiť.

Pridanie produktov

4. Upravovanie obrázkov

Obrázky máte možnosť vylepšiť priamo v obchode. Facebook ponúka možnosť orezania, zväčšenia / zmenšenia či otočenia fotky, pridania filtra či nálepky (ktoré poznáte z Messengera).

Možnosť úpravy fotky

Aby ste ušetrili čo najviac času, tu máte zopár podmienok a odporúčaní, podľa ktorých sa riadiť:

 1. Rozmer obrázkov:
  Obrázky by mali mať rozmer minimálne 1024 x 1024 pixelov a s pomerom strán 1:1. V tomto prípade vám vieme pomôcť s úpravou obrázkov cez náš nástroj AdBOOST.sk. Neváhajte nás kontaktovať s otázkami.
 2. Obsah obrázkov:
  Obrázky by mali byť bez vodoznakov, textov, značiek alebo marketingových správ. Ideálne je zobraziť aj produkt v kontexte, teda ako sa používa.

A takto vyzerá produkt už nahodený vo Facebook Obchode.

Facebook Obchod

Budeme priebežne testovať, aké výsledky bude dosahovať Facebook Shop a prinesieme novinky, keď budú dostupné. Ak máte k tejto funkcii nejaké otázky, neváhajte nás kontaktovať a pomôžeme s nastavením.

47 Komentárov

  • Robert

   Po kliknutí je užívateľ presunutý do Messengera, kde vám priamo píše správu s odkazom na daný produkt. Túto možnosť zatiaľ nemám úplne odskúšanú, ale išiel by som touto cestou, ak ide o komplikovanejšie produkty, kde môže mať užívateľ otázky pred nákupom.
   Žiaľ, zatiaľ nemám informácie, či prebieha nákup priamo cez Messenger alebo im zašlete neskôr odkaz. Každopádne sa na to bližšie pozriem a pošlem info.
   Samozrejme, tu sa musí očakávať, že dokážete užívateľovi odpísať v reálnom čase, čo nie je vždy možné. Práve preto je vhodné na otestovanie možnosť nákupu priamo na webe, keďže nie každý biznis má kapacity na aktívnu správu Messengera.

 1. Majo

  Ešte by som chcel vedieť, akým spôsobom sa tam dajú pridať oddiely a tie rôzne varianty tovaru – veľkosti. V článku to síce spomínate, ale nič také mi FB neponúka.
  ďakujem

 2. Ivana

  Dobrý deň,
  snažím sa spraviť si na facebooku obchod. Po pridaní fotografií a ostatních informácií mi vyhadzuje „Pre každú možnosť pridajte viac než jeden typ.“ Čo mám zadať aby som pridala fotky?

 3. Silvia

  Dobrý deň,
  chcela by som sa opýtať ako zmením nákup z messingera na nákup cez web, neviem to nikde v nastaveniach nájsť.
  Ďakujem pekne.

 4. Lenka Káčerová

  Dobrý deň, Silvia,
  pozreli sme sa na to a zmena nastavení by podľa tohto návodu mala byť v záložke „Improve your shop“ (https://cs-cz.facebook.com/business/help/1084884704856011), nám to však nefunguje. Ak to nepôjde ani Vám, odporúčame odstrániť Obchod a založiť nový. V nastaveniach pri zakladaní už zakliknúť možnosť “cez webovú stránku”.

  • Lenka Káčerová

   Zdravím, Juro,
   nemáme žiadne informácie, že by nastali zmeny. Ak by Vám niečo nefungovalo podľa návodu, pokojne sa ozvite, pozrieme sa na to. 🙂

 5. Justyna Dadal

  Dobrý deň,
  mám FB stránku (Slowianka slovensko), kde som si vytvorila eshop. Všetko do teraz fungovalo v pohode, ale za posledné 2 dni mi pomaly každú hodinu píše, že som na stránke zdieľala nejaký tovar z eshopu. Je možné že sa na FB stránke automaticky zdieľal tovar z ehopu? Ako sa to dá nastaviť, aby to nerobilo?
  Ďakujem za odpoveď.

  • Róbert Lelkes

   Dobry den,
   mate prosim nastaveny tento Facebook Obchod manualne alebo automaticky cez iny nastroj nez Facebook? Ak ste to nahravali manualne, je mozne, ze ste zvolili moznost, aby sa vam automaticky zdielali produkty po schvaleni. Idealne to neoznacovat v tomto pripade.

   Tu mate ukazku.

   • Justyna Dadal

    Dobrý deň, ďakujem za odpoveď. FB Obchod som nastavovala manuálne. Po vašej odpovedi som sa pokúšala v jednotlivých produktoch vypnúť toto zdieľanie, ale nebolo to možné, tak som produkty z obchodu vymazala, lebo automatické zdieľanie produktov na FB bolo už neúnosné… teraz som chcela manuálne dodať produkty bez označenia, aby boli zdieľané . No vyskytol sa mi ďalší problém: Pri dodaní nového tovaru mi zmizla možnosť pridať internetovú stranu pokladne 🙁 a uložený tovar mi nezobrazuje v Obchode.

    • Róbert Lelkes

     Dobry den, mrzi ma, ze mate s tym problem. Zatial je moznost automatizacie jedine ak mate webovu stranku na jednom z podporovanych systemov, viac info najdete tu.

     Pripadne napiste na support Facebooku, lebo mi to pride skor ako bug nez ako feature.

 6. Magdaléna

  Dobrý deň, mám urobený obchod na fb,mám zadanú farbu a aj veľkosť na výber, ale mám menšie problémy:
  1. ak si zákazník odklikne trebárs 2,3 či viac kusov daného produktu, mne sa vždy objaví len množstvo 1 kus. Neviem ako nastavím napríklad skladové zásoby, alebo neviem od čoho to závisí, že mi to nezobrazí správne, pritom mi tam ponúka až počet 30 kusov. Nikde som nenastavovala žiadne skladové zásoby ani nič podobné. Prosím ako dosiahnem aby mi naozaj ukázalo reálny počet koľko si zákazník objedná, keď rozkliknem na odkaz čo mi poslal v správe?
  2. ako som už spomínala, mám nastavenie rôznych variant farieb či veľkostí pri každom produkte, ktorý predávam cez fb obchod. Je tu však problém so zobrazením cez mobilný fb. Jednému sa napríklad zobrazilo len tlačidlo poslať správu, respektíve kontaktovať a druhému zase iba výber množstva a poslať správu. Nezobrazila sa im tam možnosť výberu farby a ani veľkosti. A pritom keď sme to pozerali na pc tak tam sa zobrazilo všetko tak ako som to ja v mojom fb obchode nahodila. Len ma zaujíma či to môžem nejak ovplyvniť aby sa to zobrazovalo správne a v plnej verzii ako som to ja do fb obchodu všetko nahodila?
  3. neviem si pridať ten vyskakovací spôsob chatu messengera, že keď sa napríklad niekto dostane na moju fb stránku obchodu, tak aby mu hneď vyskočil messsenger s otázkou trebárs ako Vám môžem pomôcť? Už som si nastavovala aj v nastaveniach messengera všetko možné a asi aj nemožné. Tam píšu, že treba skopírovať a niekde vložiť, ale ja ani za svet nerozumiem, že kam tom skopírované mám vložiť? Takže, iden do nastavení, kliknem vľavo na platforma messengera, potom kliknem na Zákaznícky četový plugin a set up, kliknem napravo dolu – ďalej, potom urobím nastavenia pre jazyk v ktorom chcem komunikovať a napíšem vetu, ktorou chcem osloviť hneď ako vyskočí chatovacie okienko. KLiknem znovu napravo dolu ďalej. Nastavím si do koľkých hodín zvyčajne odpovedám a potom farbu chatu….zase kliknem napravo dolu ďalej. Potom mi tam vyhodí, že mám pridať názov domény. To neviem čo je, ale pridala som tam teda link stránky obchodu, čo sa zjavil hore v lište, kde sa zadáva adresa stránky a dalo mi že uložiť, tak som uložila….vraj úspešne uložené. POtom mi dali na výber, či si kód nainštalujem sama alebo pošlú inštrukcie na mail vývojárom. Samozrejme, že som odklikla, že si to nainštalujem sama. skopírovla som kód, ktorý tam je a teraz píšu,že Kód vložte priamo za úvodnú značku na každej stránke, kde sa má zobrazovať plugin. Nerozumiem ani kde to je tá úvodná značka, ani kde ju mám hľadať a ani kde to mám vložiť.
  4. A ešte sa spýtam, nedá sa na stránku fb obchodu, pridať nejaké tlačítko, že pridať člena alebo také niečo podobné? Aby som nemusela ešte aj zakladať nejakú ďalšiu skupinu alebo komunitu. Či musím založiť skupinu a aj komunitu? Inak to nejde?
  Prosím poraďte.
  Ďakujem za Váš čas a Vašu pomoc.

  • Róbert Lelkes

   Dobry den,

   pokusim sa co najlepsie odpovedat na Vase otazky.

   1. Podla tohto popisu to chapem tak, ze odkazujete uzivatelov do Messengera. V tomto pripade to moze byt sposobene prave tym. Ak nie je 100 % implementacia (Facebook podporuje zatial len zopar Ecommerce platforiem), moze nastat takyto problem. Skusali ste odkazovat na Vas web namiesto Messengera? V takomto pripade si uzivatel zvoli pocet alebo variant priamo na webe.

   2. S tymto som sa zial nestretol ale znie to ako chyba na strane Facebooku. Skuste prosim kontaktovat priamo Facebook s touto otazkou. Mozete tak spravit cez tuto stranku: https://www.facebook.com/business/resources/

   3. Spomenute nastavenie sluzi pre Messenger na webovej stranke. Ak to spravne chapem, Vas skor bude zaujimat otvorenie Messengera na Vasej fanpage / Facebook obchode. V tom pripade treba ist do Settings > Messaging > „Prompt people to send messages“ nastavit ako povolene.

   4. Pokial viem, skupiny / komunity su spravovane samostatne (nie su naviazane na Facebook obchod).

   Snad sa to podari vyriesit. Budem rad, ak date vediet, ako to dopadlo 🙂

   • Magdaléna

    Dobrý deň, ďakujem za Vaše rady aj za čas nad nimi strávený….No nemám ešte zatial web stránku s e-shopm, ale pracujem na nej tak to potom skúsim tak, ale týmto spôsobom som už s jednej stránky na fb nakupovala a bolo to bez problémov…asi pred pol rokom….Priamo na facebook podporu som nepísala, pretože neviem písať v angličtine….Nastavenia na ten vyskakujuci chat som spravila no stale mi to nefunguje….ale aj tak Vam velmi pekne dakujem za iochotu.

 7. Peter

  Dobrý deň, spýtam sa…. Keď pridávam akýkoľvek produkt do obchodu, okamžite mi tam po spracovaní píše : VYPREDANÉ…. Už veľa známych a aj potencionálnych kupcov ma upozornilo, že by si aj kúpili, no keď je tam vypredané tak nereagujú…. Co s tým? Ďakujem

 8. Ria

  Dobry den,
  ja som chcela nastavit obchod, ale facebook mi neponuka iny stat ako USA. Je to tam automaticky nastavene a nie je mozne na to kliknut. Neviete nahodou ako by som to mohla opravit?
  Dakujem pekne! Ria

  • Róbert Lelkes

   Dobrý deň Ria,
   dajte mi prosím vedieť na email robert.lelkes@riesenia.com ako ste postupovali a kde Vás to nepustilo ďalej. Skúsime sa na to pozrieť alebo Vás prípadne odnavigujem ako to riešiť priamo s podporou Facebooku, ak nebudem vedieť pomôcť 🙂
   Robo

 9. Jozef Kucharik

  dobry den chcem predavat tovar cez fb stranku ako sa tam daju vlozit obchodne podmienky na tu stranku?ak sa to vobec da .webovu stranku nemam ani eshop za odpoved vopred dakujem

  • Róbert Lelkes

   Dobrý deň,

   momentálne sa funkcia priameho predaju na Facebook stránke postupne sprístupňuje užívateľom. Je preto možné, že túto možnosť zatiaľ nemusíte mať dostupnú. Ak by ste ju mali však už dostupnú, podrobne si naštudujte prosím aktuálne podmienky predaja cez Facebook Obchod. Vzťahujú sa totiž na to náležité podmienky. Viac informácií nájdete na tomto linku, kde by sa mali tieto podmienky vždy aktualizovať: https://www.facebook.com/legal/commerce_product_merchant_agreement

 10. Katka

  Dobry den prajem,

  ja sa chcem opytat ako pridam moznosti velkosti produktu alebo farbu? Fb mi nic take neponuka. Dakujem

  • Róbert Lelkes

   Dobrý deň,
   je možné, že je to zatiaľ len ako funkcia pre priamu integráciu (napr. WooCommerce alebo Shopify)

 11. Šony

  Dobrý deň,
  Prosím Vás, môžem si v sekcii obchod pridať obrázky s popisom tovaru bez toho, že by som to prostredníctvom Facebooku predával?
  Vopred Vám ďakujem za odpoveď

 12. Vanesa

  Dobrý deň, prosím, keď chcem pridať produkt, po vypísaní všetkých info o ňom dám produkt uložiť, ale nejde mi to a vypíše mi, že Nastal nejaký problém, mám to vyskúšať neskôr, ale nejde mi to stále, skúšala som to už viac krát.

  • Róbert Lelkes

   Niekedy pomôže vyskúšať iný prehliadač. Ak vám to nepôjde ani potom, skúste kontaktovať podporu Facebooku. Žial nemám iné odporúčanie.

  • Róbert Lelkes

   Dobrý deň,

   nemám síce priamo skúsenosti s kozmetikou ale pokial viem, tak tá by nemala byť obmedzovaná. Facebook Obchod sa chápe ako Commerce, čiže sa treba riadiť podľa ich pravidiel. Tu ich nájdete: https://www.facebook.com/policies/commerce
   Čiže ak nebudete popužívať obrázky pred a po, tak by ste mali byť v poriadku 🙂

 13. Iveta

  Dobrý deň, mám na facebooku vytvorenú stránku a ako kategóriu mám zvolenú Komunitu. Chcem vytvoriť kartu obchod, ale podľa inštrukcií neviem nájsť Prejdete do “Nastavenia” stránky -> “Upraviť stránku” -> “Pridať kartu”.
  ďakujem za radu.

  • Róbert Lelkes

   Dobrý deň,

   skúste prípadne Nastavenia > Šablóny a karty > Pridajte kartu. Prípadne možno máte zapnuté predvolené karty, tak skúste túto možnosť vypnúť.

 14. Jarmila

  Dobrý deň

  Rada by som uviedla pod foto tovaru aj presný link tak aby ma po kliknutí hodilo priamo na konkrétny produkt. Je talto možnosť alebo len na web úvodnú stránku?
  Dakujem Jarmila

  • Róbert Lelkes

   Dobrý deň,

   samozrejme 🙂 dokonca som nenašiel ani že by ste mali varianty produktov, čiže by to malo ísť bez ťažkostí.

 15. Jozef

  Dobrý deň,
  vyskytli sa v týchto dňoch nejaké technické problémy s fb obchodmi?
  Rozhodol som sa totiž založiť obchod, ktorý by podporil predaj na e-shope. Obchod je samozrejme možné vytvoriť, ale produkty sa pridávať nedajú. Tlačítko Uložiť totiž vôbec nereaguje. Dokonca mi to ani nezobrazí, že nastal nejaký problém.

  Problém zrejme nebude u mňa, pretože som skúšal 4 rôzne prehliadače rad za radom v 2 rôznych počítačoch s inými internetovými pripojeniami. Vždy s tým istým výsledkom. Link so screenom: https://imgur.com/a/uiAxyqJ

  V čom by mohol byť problém?
  Ďakujem

  • Róbert Lelkes

   Dobrý deň,

   momentálne je zrejme problém na strane Facebooku. Taktiež som testoval pridanie produktu a nedal sa uložiť. Väčšinou takéto záležitosti opravujú behom pár dní. Prípadne ich skúste kontaktovať priamo na podpore cez https://www.facebook.com/business/help

 16. Radovan

  Dobrý deň, mám vytvorenú stránku na facebooku a pridal som do nej produkty ktoré sa hneď zdielajú . Po kliknutí na tlačítko kúpiť cez ( cez PC ) ma presmeruje na web stránku ktorú som zadal pri vytváraní produktu . Problém je,že cez mobilné zariadenie android tlačítko KÚPIŤ vôbec nereaguje a neviem prečo. Ďa sa niekde nastaviť funkcia tlačítka ,alebo je to problém mobilnej aplikácie . za vašu pomoc vopred Ďakujem

  • Róbert Lelkes

   Dobrý deň,

   väčšinou je to záležitosť aktualizácie aplikácie. Skúste si ju prosím aktualizovať cez Google Play Store, čo by mohlo vyriešiť tento problém.

 17. Andrej

  Ahojte, poraďte mi prosím, lebo ma už bolí hlava. Kde nájdem nastavenie obchodu a konkrétne sekciu, kde môžem nastaviť TY obchodu. Stále sa mi zobrazuje Messenger. Ďakujem

 18. Jana

  Dobrý deň mame E-shop na FB a produkty v ňom ale stáva sa často že sa nám produkty stratia cez mobil ich nevidím vôbec , keď sa pozriem cez PC tak je pri nich že sa spracúvajú, musím ich zmazať , nahodit nanovo a tak je to dookola stále ine sa stratia s tým že sa spracúvajú. Vedel by ste mi poradiť či s tým ? Dakujem za Vás čas a pomoc.

  • Róbert Lelkes

   Dobrý deň, žial s týmto som sa zatial nestretol. Najvhodnejšie bude asi kontaktovať priamo Facebook Support, odkaz som spomenul vyššie.

Pridajte komentár