Ako založiť a spravovať Facebook Obchod


Ako založiť a spravovať Facebook Obchod

Čo je vlastne Facebook Obchod?

Ide o možnosť vloženia produktov priamo na vašu Facebook stránku. Je to novinka priamo od Facebooku. Ak ste v minulosti videli niečo podobné, bol to externý nástroj, ktorý nebol dostupný všetkým. Postupne ale začína byť Facebook Obchod dostupný pre všetky stránky.

Prečo si ho nastaviť?

Väčšina užívateľov na Facebooku je online na mobiloch a tam aj prehľadávajú web. Facebook reportoval, že približne 40 % užívateľov opustí mobilnú stránku, ak sa nenačíta do 3 sekúnd. Rýchlosť svojej mobilnej stránky si môžete jednoducho otestovať tu.

Práve tu pomôže Facebook Obchod. Údaje z tohto obchodu sa značne rýchlo načítajú a užívateľ nemusí čakať na načítanie stránky. Ďalší dôvod je uľahčenie cesty užívateľa k produktu. Prehliadanie kategórií a produktov na mobilnej stránke nemusí byť vždy najlepšia skúsenosť pre užívateľa, hlavne na mobiloch. Taktiež chápeme, že úpravy na sídle sú nákladné a vyžadujú čas. V neposlednom rade je to ďalší marketingový kanál, ktorý môžete využiť na promo vašich produktov či služieb.

Ako ho nastaviť?

1. Spustenie Facebook Obchodu:

 • Najskôr si musíte nastaviť kartu “Obchod” na Facebook stránke. Túto časť (ako jedinú) musí nastaviť administrátor stránky.
 • Prejdete do “Nastavenia” stránky -> “Upraviť stránku” -> “Pridať kartu”.
 • V tejto časti pridáte kartu “Obchod”. Často sa stane, že máte túto kartu už zobrazenú ale nie je aktívna. V tomto prípade ju vymažte a opäť vložte, čím sa aktivuje.

Pridajte kartu

2. Definovanie Facebook Obchodu

V tejto časti nastavíte základné nastavenia obchodu, a to:

 • Súhlas s podmienkami Facebooku.

Súhlas s podmienkami Facebooku

 • Nastavenie typu obchodu (nákup cez Messenger alebo cez webovú stránku). Tu odporúčame využiť možnosť “cez webovú stránku”.

Nastavenie typu obchodu

 • Nastavenie meny obchodu.

Nastavenie meny obchodu

3. Vkladanie produktov

Následne začnete vkladať produkty do obchodu. Žiaľ, zatiaľ je možné nahrávať produkty len manuálne. Ku každému produktu môžete pridať obrázok, video, názov, popis, cenu, variácie – veľkosť, farba a pod. (variácie sú zatiaľ dostupné len pre e-shopy v US) a webovú stránku, na ktorej sa dá produkt kúpiť.

Pridanie produktov

4. Upravovanie obrázkov

Obrázky máte možnosť vylepšiť priamo v obchode. Facebook ponúka možnosť orezania, zväčšenia / zmenšenia či otočenia fotky, pridania filtra či nálepky (ktoré poznáte z Messengera).

Možnosť úpravy fotky

Aby ste ušetrili čo najviac času, tu máte zopár podmienok a odporúčaní, podľa ktorých sa riadiť:

 1. Rozmer obrázkov:
  Obrázky by mali mať rozmer minimálne 1024 x 1024 pixelov a s pomerom strán 1:1. V tomto prípade vám vieme pomôcť s úpravou obrázkov cez náš nástroj AdBOOST.sk. Neváhajte nás kontaktovať s otázkami.
 2. Obsah obrázkov:
  Obrázky by mali byť bez vodoznakov, textov, značiek alebo marketingových správ. Ideálne je zobraziť aj produkt v kontexte, teda ako sa používa.

A takto vyzerá produkt už nahodený vo Facebook Obchode.

Facebook Obchod

Budeme priebežne testovať, aké výsledky bude dosahovať Facebook Shop a prinesieme novinky, keď budú dostupné. Ak máte k tejto funkcii nejaké otázky, neváhajte nás kontaktovať a pomôžeme s nastavením.

12 Komentáre

  • Robert

   Po kliknutí je užívateľ presunutý do Messengera, kde vám priamo píše správu s odkazom na daný produkt. Túto možnosť zatiaľ nemám úplne odskúšanú, ale išiel by som touto cestou, ak ide o komplikovanejšie produkty, kde môže mať užívateľ otázky pred nákupom.
   Žiaľ, zatiaľ nemám informácie, či prebieha nákup priamo cez Messenger alebo im zašlete neskôr odkaz. Každopádne sa na to bližšie pozriem a pošlem info.
   Samozrejme, tu sa musí očakávať, že dokážete užívateľovi odpísať v reálnom čase, čo nie je vždy možné. Práve preto je vhodné na otestovanie možnosť nákupu priamo na webe, keďže nie každý biznis má kapacity na aktívnu správu Messengera.

 1. Majo

  Ešte by som chcel vedieť, akým spôsobom sa tam dajú pridať oddiely a tie rôzne varianty tovaru – veľkosti. V článku to síce spomínate, ale nič také mi FB neponúka.
  ďakujem

 2. Ivana

  Dobrý deň,
  snažím sa spraviť si na facebooku obchod. Po pridaní fotografií a ostatních informácií mi vyhadzuje „Pre každú možnosť pridajte viac než jeden typ.“ Čo mám zadať aby som pridala fotky?

 3. Silvia

  Dobrý deň,
  chcela by som sa opýtať ako zmením nákup z messingera na nákup cez web, neviem to nikde v nastaveniach nájsť.
  Ďakujem pekne.

 4. Lenka Káčerová

  Dobrý deň, Silvia,
  pozreli sme sa na to a zmena nastavení by podľa tohto návodu mala byť v záložke „Improve your shop“ (https://cs-cz.facebook.com/business/help/1084884704856011), nám to však nefunguje. Ak to nepôjde ani Vám, odporúčame odstrániť Obchod a založiť nový. V nastaveniach pri zakladaní už zakliknúť možnosť “cez webovú stránku”.

  • Lenka Káčerová

   Zdravím, Juro,
   nemáme žiadne informácie, že by nastali zmeny. Ak by Vám niečo nefungovalo podľa návodu, pokojne sa ozvite, pozrieme sa na to. 🙂

Pridajte komentár