Ako začať podnikať na internete s vlastnými výrobkami


Ako začať podnikať na internete s vlastnými výrobkami

Často vyslovovaná pravda našich starých rodičov – Remeslo má zlaté dno – zažíva svoju renesanciu. V dnešnej technickej dobe, kedy väčšina ľudí pracuje s počítačom, sa nájde čoraz viac tých, ktorí sa vracajú k tradičným hodnotám a ručnej práci. Urobiť však biznis z predaja remeselných výrobkov sa umelecky založeným ľuďom môže zdať „mission impossible“. Aj preto sme sa radi zapojili do prvého slovenského inkubátora zameraného na podporu podnikania remeselníkov a ukázali im cestu online biznisu.

Nášho kolegu, Petra Legényho čakalo v coworkingovom centre Luft v Banskej Štiavnici trochu iné publikum, než na aké je zvyknutý. Prednášku na tému „Ako vybudovať úspešný e-shop a nezblázniť sa“ si prišli vypočuť remeselníci, ktorí zväčša predávajú nárazovo na trhoch, jarmokoch či festivaloch, a chceli by svoju tvorbu prezentovať aj prostredníctvom internetu. Prečo? Lebo online rastie a je jedným z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich odvetví predaja.

e-shopy

Zdroj: Heureka.sk, Najpoužívanejší spôsob platby za ostatných 12 mesiacov

V súčasnosti je na Slovensku viac ako 9 000 aktívnych e-shopov, v Českej republike dokonca viac ako 37 000 e-shopov. Až 58 % Slovákov nakúpi online minimálne raz za kvartál. Preto sa tento trh stáva zaujímavým pre čoraz viac podnikateľov.

Predávame online

Jednou z najdôležitejších otázok, ktorú si musí položiť každý predajca je, kto sú moji zákazníci? Je dôležité poznať cieľovú skupinu, jej správanie, kde sa pohybuje, ako ju zaujať a ako sa jej prihovoriť. Až po pochopení správania potenciálnych zákazníkov sa zvýši pravdepodobnosť ich premeny na skutočných zákazníkov.

Nehanbite sa ani inšpirovať konkurenciou a všimnite si, čo najviac dôležitých detailov, ktoré vám môžu pomôcť vo vašom biznise.

konkurencia

Predaj vlastných výrobkov môže byť uskutočňovaný viacerými cestami. Mnoho predajcov začína s predajom sprostredkovaným cez weby, ako napríklad Sashe, Fler, Etsy atď. Hlavnými nevýhodami týchto služieb sú však ťažšie budovateľná značka a malá odlíšiteľnosť od konkurencie. Vlastný e-shop je teda ďalším logickým krokom v predaji.

Tvoríme e-shop

Súčasťou procesu tvorby e-shopu je rozhodnutie, akým spôsobom váš e-shop vznikne. Či si najmete vlastného programátora, dáte ho vyrobiť na mieru profesionálom (napríklad u nás v RIESENIA.com tvoríme e-shopy na platforme RSHOP) alebo využijete opensource či iné balíkové/šablónové riešenie.

Ďalšími krokmi by mali byť výber možností spôsobov dopravy (kuriér, pošta, osobný odber, odberné zariadenia) a foriem platby (dobierka, internet banking, platba kartou…), ktoré zákazníkom umožníte. Kvôli automatizácii procesov a lepšej komunikácii so zákazníkom bude časom potrebné prepojiť e-shop s účtovnými systémami (napr. Pohoda, Helios, Superfaktúra, Kros…). No a nezabudnite si naštudovať príslušné zákony v rámci online biznisu.

K ujasneniu mnohých otázok vám môžu pomôcť aj šablóny briefov k zadaniam tvorby webu či e-shopu.

Komunikácia

Tým, že ručne robené výrobky sú originálnym a jedinečným kúskom, mala by unikátne pôsobiť celá prezentácia – počnúc logom, komunikáciou, až po webovú stránku. V rámci diskusie sme s účastníkmi prednášky prirodzene prešli od otázok k tvorbe e-shopu aj k otázkam týkajúcim sa marketingu. Remeselníkov zaujímali možnosti na sociálnych sieťach, reklama v Google Adwords, ale aj SEO či vlastné blogy.

To už je však na ďalšiu samostatnú tému. Držíme palce všetkým remeselníkom, ktorí sa rozhodli podnikať online a tešíme sa na ďalšie príjemné prednášky a workshopy.

Ak máte záujem nechať sa vyškoliť v niektorej zo spomínaných oblastí či si rovno nechať navrhnúť e-shop alebo prezentačný web, pokojne sa nám ozvite.

5 Komentárov

 1. viktor

  Slečna Lenka rád by som sa vás opýtal nevedeli by ste mi niekoho odporučiť kto má skúsenosti s predajom handmade produktov na etsy.com ďakujem za reakciu.:)

 2. Vladimíra

  Dobrý deň,
  prosila by som o radu, ak by ste vedeli….mám e-shop a rada by som predávala aj remeselnícke výrobky z dreva, ale od iných remeselníkov / výrobcov na Slovensku. Treba to mať nejako ošetrené? Kvalita, výdrž, certifikáty? Môžem len tak kúpiť od stolára napr.vyrobené kocky alebo koníka a ponúknuť to na e-shope? Ďakujem za odpoveď, Vladja

  • Lenka Káčerová

   Dobrý deň, Vladja,
   to je skôr otázka do právnej poradne. 🙂 Skúste sa inšpirovať, ako to robí portál Sashe.sk ako sprostredkovateľ a pozrite sa na ich podmienky používania. Čo sa týka hračiek, tam sú podmienky určite prísnejšie (certifikáty bezpečnosti a pod.), ale presne vám poradiť nevieme.

Pridajte komentár