Tipy, ako zvýšiť záujem o vaše newslettre
Snažíte sa dostať svoju značku medzi širšie publikum, posilňovať vzťah s už existujúcimi zákazníkmi a budovať vzťah s tými potenciálnymi pomocou newslettra? Poradíme vám, ako dosiahnuť väčšiu čitateľnosť, ale aj overené metódy, ako zvýšiť záujem o jeho odoberanie.
Začnite prihlásením do newslettra
Existuje pár najbežnejších možností, ako obdržať od zákazníka jeho e-mailovú adresu. Môžete mať na svojej webstránke sekciu “Odoberať newsletter”, alebo pop-up oknom ponúknuť zľavu na nákup výmenou za používateľov e-mail, prípadne pridať možnosť odoberať novinky v nákupnom procese, keď kupujúci zadá svoj e-mail. Už tu sa dá podporiť možného odberateľa v rozhodovaní.
- Pridajte k vyplňovaciemu poľu social proof, že je váš newsletter obľúbený:
“Pridajte sa k viac ako 1 700 golfovým nadšencom odoberajúcim náš newsletter.” - Odstráňte neistoty odberateľa:
“Žiaden spam. Odhláste sa kedykoľvek.”
“Odoberajte raz mesačne výpis najzaujímavejších noviniek z prostredia dizajnu.”
“Vaša adresa je u nás v bezpečí. Nikto iný sa k nej nedostane.” - V pop-up okne pre prihlásenie do newslettra popíšte negatívnu možnosť spôsobom, ktorý zdôrazňuje výhody prihlásenia sa. Štúdie v takýchto prípadoch dokazujú nárast leadov. S textom narábajte opatrne a vyhnite sa confirmshamingu.
Správne popísaná negatívna možnosť:
Vyhnite sa confirmshamingu:
Čo váš newsletter ponúka?
Skontrolujte si, či viete správne definovať vaše publikum. Bez ohľadu na to, čo predávate, musíte presne vedieť, kto sú vaši odberatelia, aby ste s nimi správne komunikovali. Podľa toho môžete prispôsobovať deň a čas zasielania newslettrov alebo nastaviť správny “tone of voice”, čiže, či s nimi budete komunikovať korporátne alebo priateľsky. Správne definované publikum vám umožní prispôsobiť obsah, zvýšiť spokojnosť odberateľa, a tým zvýšiť CTR (click-through rate).
Niekedy zameranie newslettra na priamy predaj môže byť menej efektívne ako sústrediť sa na zvyšovanie povedomia o značke a tvorenie lovebrandu. Vybudujte si dôveru a imidž u svojich zákazníkov a oni si na vás spomenú pri ďalšom nákupe.
Určite si, čo im budete posielať, a s akou frekvenciou. Vsaďte na kvalitný obsah a vždy posielajte newsletter s hodnotou. Vytvorte si zoznam obsahu, ktorý môžete zasielať.
Príklad zoznamu:
- nadchádzajúce udalosti,
- rekapitulácie, fotky a poďakovania z udalostí,
- populárne posty z Instagramu alebo Facebooku,
- promovanie nových produktov,
- promovanie produktov, o ktorých vaši klienti nemusia vedieť, že predávate,
- blogový obsah,
- spravodajstvo.
Skontrolujte technickú stránku vášho newslettra
Je váš newsletter prispôsobený na všetky zariadenia? Skontrolujte, či je dizajn mobile-friendly. Umožnite odberateľom jednoduché odhlásenie z newslettra a nespamujte človeka, ktorý o vaše newslettre nemá záujem. Odhlásenie spravte čo najjednoduchšie, aby sa predišlo pochybeniam a nespokojnosti. Tiež umožnite svojim odberateľom zmenu e-mailovej adresy. Je bežné, že ľudia menia svoje e-maily a vy takto neprídete o odberateľa, ani ho nenútite znova vykonávať prihlasovací proces.
Vizuálna stránka newslettra
Kvalitné obrázky sú nutnosťou. Využívajte ich a spravte newsletter čo najpríťažlivejší. Život si uľahčíte tým, že budete používať bežný prehliadačový font ako Tahoma, Arial, Lucida či Verdana. Odporúčaná veľkosť písma je 14 – 16 px. Newsletter nerobte širší ako 600 – 640 px, aby ste zaistili, že sa dobre zobrazí aj na užších obrazovkách. Tlačidlá musia byť na prvý pohľad zrozumiteľné a klient musí vedieť, kam má kliknúť.
Najzaujímavejšiu informáciu dajte úplne navrch a vždy choďte priamo k veci. Otestujte si čo najlepšie rozloženie obrázkov a textu. My v Riešeniach sme testovaním zistili, že sa nám zvýšila klikateľnosť na článok, ak sme dali do popredia veľký obrázok a pod to napísali popis. Verzia s textom vedľa obrázka bola oveľa menej úspešná.
Predmet správy
Dbajte na kvalitný predmet správy, protože ten nakoniec často rozhoduje, či si odberateľ newsletter otvorí, alebo nie. Správna textácia ich musí motivovať ku kliknutiu. Vyskúšajte vložiť do predmetu otázku, zľavu, emotikony alebo rôzne ponuky. Napríklad máte obchod s mobilmi. Skúste využiť prirodzenú zvedavosť ľudí a napíšte “Ktorý mobil vyšiel v testovaní najlepšie?” Opatrne využívajte veľké písmená a výkričníky. My sme však odsledovali, že predmet typu “SEZÓNNE ZĽAVY! xxxx….” má dobrú klikateľnosť.
Personalizácia
Personalizácia vedie k veľkým výhram v e-mail marketingu. E-maily s personalizovaným predmetom sú o 26 % viac otvárané. Marketéri tiež vyhodnotili nárast e-mailových výnosov zo segmentovaných kampaní aj o 760 %. Tak skúste pridať do hlavičky oslovenie a ponúknuť mu to, o čom viete, že ho konkrétne zaujíma.
Testujte, testujte, testujte!
Testujte veľa, vždy na náhodne vybranej vzorke a vyhodnocujte, ktoré verzie sú najefektívnejšie. Čo sa dá testovať? Všetko:
- predmet newslettra,
- rozloženie newslettra,
- variácie nadpisov a ich veľkosť,
- dĺžka textov,
- variácie produktových fotografií,
- fotky produktov s človekom a bez človeka,
- farebné schémy,
- popisy tlačidiel,
- využívanie štítkov a odznakov,
- rôzne popisy produktov,
- čas na odosielanie newslettra,
- animované a statické obrázky,
- promovanie jedného produktu a viacerých produktov,
- video v newslettri,
- testimoniály,
- pridávanie skóre alebo dĺžky čítania k článkom,
- pridanie pätkovej navigácie,
- zameranie sa na intelekt alebo emóciu…
Vytvoriť pekný a obľúbený newsletter nie je jednoduché a pravdepodobne vám bude dlhšie trvať, kým nájdete ten najefektívnejší tvar. Zamerajte sa však na každú jeho časť, pretože každá je dôležitá.
+ Diskusia nemá žiadne príspevky