Ktoré kanály zarábajú e-shopom?
Nevenujete sa kampaniam AdWords, Heureke alebo sa nestaráte o SEO? Mali by ste! Po prečítaní článku zistíte, prečo sa sústrediť v prvom rade na tieto kanály.
Ponúkame vám analýzu na vzorke e-shopov a iných webových sídel, kde sme sledovali, ktoré zdroje návštevnosti sú najefektívnejšie a ktoré zdroje vám môžu prinášať najviac výnosov.
V prvej časti sme analyzovali stabilné e-shopy kontinuálne využívajúce rôzne marketingové kanály.
V druhej časti sme sledovali webové sídla (nie e-shopy), ktoré zaznamenávajú rôzne leady (napríklad odoslanie kontaktného formuláru, poslať známemu, prekliky…).
1. Analyzovali sme e-shopy a tu sú štatistiky. Pozrite, ktoré kanály potrebujete, aby ste zarábali
V prvom prípade sme analyzovali e-shopy, ktoré majú spustené AdWords kampane a predávajú na Heureke. Schválne sme e-shopy rozdelili do skupín, aby sme sa vyhli veľkým odchýlkam. Z nasledujúcich grafov môžeme vyčítať, aké marketingové kanály sú pre e-shopy najzaujímavejšie, aby dokázali stabilne zarábať.
Porovnávali sme roky 2016 a 2015. Ide o percentuálny podiel jednotlivých zdrojov na celkovej návštevnosti.
a) Odkiaľ vám príde najviac návštevníkov
Na prvom grafe vidíme, odkiaľ na sídlo chodí najviac návštevníkov.
- 1. miesto: Najviac ich chodí z reklám AdWords. Podiel návštev v roku 2016 je porovnateľný s rokom 2015. Tento zdroj dokáže priniesť výrazne viac návštev ako iné zdroje. (Poznámka: možno s výnimkou Facebooku, aj keď pri tomto zdroji e-shopy nevyužívajú jeho potenciál.)
- 2. miesto: Organické vyhľadávanie, kde sme zaznamenali pokles o 3 %. Organické vyhľadávanie však stále prináša viac než štvrtinu návštev na webové sídlo. Pokles môže byť zaznamenaný hlavne tým, že Google dáva do popredia platenú reklamu a organické výsledky sú menej viditeľné, či už na mobiloch alebo na desktope.
- 3. miesto: Ostatné zdroje tvoria podstatne menšiu časť návštevníkov. Ďalšími zdrojmi sú priame návštevy a Heureka. Nasleduje Facebook, mailing a iné zdroje.
Zhrnutie: Návštevníkov najrýchlejšie získate pomocou Google reklám, organického vyhľadávania (je potrebné sa sústrediť na SEO) a podľa môjho názoru aj z Facebooku.
b) Odkiaľ vám príde najviac transakcií
Na tomto grafe vidíme, odkiaľ chodí e-shopom najviac objednávok.
- 1. miesto: Najviac objednávok je z reklám AdWords. To je pochopiteľné, nakoľko Google AdWords tvorí najväčšiu časť návštev. Podiel objednávok v roku 2016 je porovnateľný s rokom 2015. AdWords vám dokáže vytvárať výraznú časť objednávok i výnosov.
- 2. miesto: Porovnávač cien Heureka sa dostal na druhé miesto! Aj keď počet návštev je pri Heureke oproti organickému vyhľadávaniu alebo AdWords kampaniam zanedbateľný, v metrike výnosov sa Heureka dostala na pekné druhé miesto. Vidíme nárast až o 4 % oproti minulému roku. Tak Heureka predstihla organické vyhľadávanie, ktoré je potláčané platenými reklamami AdWords. Málokto by čakal, že Heureka dokáže prinášať také množstvo objednávok, no je to tak. Nárast mohol spôsobiť aj odchod Alzy z Heureky, čím sa na Heureke znížila konkurencia. Ďalšou hypotézou je, že Heureka rastie aj v organickom vyhľadávaní a berie časť organických návštev iným e-shopom.
- 3. miesto: Na tretie miesto sa tak posunulo organické vyhľadávanie. Zaznamenali sme menší pokles oproti roku 2015, čo sme vysvetlili vyššie. 22,4 % v priemere je však stále veľmi veľké číslo a organické vyhľadávanie tak patrí medzi TOP 3 zdroje objednávok.
- 4. miesto: Až na štvrtom mieste sú priame návštevy.
- 5. miesto: Ostatné. Ďalšie zdroje transakcií sú Facebook, maily a ďalšie zdroje.
Zhrnutie: TOP 3 najvýznamnejšie kanály, ktoré prinášajú najviac transakcií, sú AdWords, Heureka a organické vyhľadávanie. Na tieto 3 zdroje sa oplatí sústrediť!
c) A odkiaľ máte najviac výnosov
Na tomto grafe vidíme, ktoré zdroje sú najvýnosnejšie. Štatistiky by mali korelovať s počtom transakcií na predošlom grafe. A celkom to sedí.
- 1. miesto: Najvýnosnejší je AdWords. Podiel návštev v roku 2016 je porovnateľný s rokom 2015.
- 2. miesto: Na druhom mieste je opäť Heureka. Aj tu sme zaznamenali prudký nárast oproti minulému roku. Až potom je organické vyhľadávanie, ktoré zaznamenalo pokles oproti roku 2015. Stále je však významným zdrojom príjmov.
- 3. miesto: Organické vyhľadávanie je významným zdrojom výnosov. Nachádza sa na treťom mieste, tesne za Heurekou.
- 4. miesto: Až na štvrtom mieste sú priame návštevy. Na výnosy z priamych návštev vo veľkej miere vplýva znalosť brandu. Čím sa e-shop viac sústredí na brand, tým má aj viac návštev, a tak aj výnosov z priamych návštev.
- ostatné: Ďalšie zdroje transakcií sú Facebook, maily a ďalšie zdroje.
Zhrnutie: TOP 3 najvýznamnejšie kanály, ktoré prinášajú najviac výnosov, sú AdWords, Heureka a organické vyhľadávanie. Na tieto 3 zdroje sa oplatí sústrediť!
d) Kde je najvyššia miera konverzie
Na tomto grafe vidíme, ktoré kanály majú najvyššiu mieru konverzie.
- 1. miesto: Heureka! Najvýkonnejší kanál je Heureka. Viditeľne prevyšuje všetky ďalšie kanály. Priemerná miera konverzie je až na úrovni 4,7 %.
- 2. miesto: Na druhom mieste je mail. Newsletre majú vysoký konverzný pomer, no celková návštevnosť a celkové výnosy tvoria len mizivú časť výnosov jednotlivých e-shopov. Mailing sa však oplatí robiť.
- 3. miesto: Na treťom mieste sú priame návštevy.
- 4. miesto: Na štvrtom mieste je Facebook. E-shopy veľmi Facebook nevyužívajú, no aj na základe miery konverzie vidíme, že Facebook má skutočne potenciál.
- ostatné: Nasledujú Google CPC a organické vyhľadávanie.
Zhrnutie: Heureka je najvýkonnejší kanál. Na základe miery konverzie sme si všimli, že potenciál má aj Facebook.
2. Analyzovali sme stránky, ktoré nemajú miesto na Heureke.
Pozreli sme sa taktiež na weby, ktoré nevyužívajú Heureku a pri ktorých sa vo väčšine prípadoch nesledujú objednávky, ale iné konverzie, ako napríklad odoslanie formulára. Pri týchto weboch teda nevieme vyčísliť výnosy.
Z nasledujúcich grafov môžeme vyčítať, aké marketingové kanály sú pre webové sídla najzaujímavejšie z pohľadu získania nových návštevníkov alebo z pohľadu efektivity.
Porovnávali sme roky 2016 a 2015. Ide o percentuálny podiel jednotlivých zdrojov na celkovej návštevnosti.
a) Odkiaľ vám príde najviac transakcií
Na tomto grafe vidíme, odkiaľ chodí e-shopom najviac objednávok.
- 1. miesto: Najviac návštev chodí z reklám AdWords. Podiel návštev v roku 2016 je porovnateľný s rokom 2015.
- 2. miesto: Na druhom mieste je organické vyhľadávanie, ktoré prináša taktiež množstvo návštev. To, že sa organické vyhľadávanie priblížilo AdWordsu môže byť spôsobené, že chýba Heureka, ktorá rastie, a berie tak časť návštev z organického vyhľadávania.
- 3. miesto: Na treťom mieste sú priame návštevy.
- ostatné: Pokračuje Facebook, mail a iné.
Zhrnutie: AdWords, organické vyhľadávanie, priame návštevy a Facebook tvoria 86 % všetkých návštev.
b) A odkiaľ máte najviac dokončených cieľov
Na tomto grafe vidíme, odkiaľ chodí e-shopom najviac dokončených leadov.
- 1. miesto: Najviac dokončených cieľov zaznamenávame pri kampaniach AdWords.
- 2. miesto: Na druhom mieste je organické vyhľadávanie.
- 3. miesto: Pokračujú priame návštevy.
- ostatné: Ďalej Facebook, mail a iné.
Zaujímavosti alebo extrémy!
Pozrime sa na nejaké extrémy:
- AdWords kampane dokážu niektorým klientom priniesť aj 46 % z celkového počtu výnosov.
- Heureka kampane dokážu niektorým klientom priniesť aj 50 % z celkového počtu výnosov.
- Dobre SEO môže prinášať aj viac ako 44 % výnosov.
- Konverzný pomer môže byť na Heureke aj viac ako 8 %.
Záver!
Na základe štatistík z tejto analýzy môžeme spraviť nejaké závery. Nakoľko boli e-shopy a webové sídla vyberané poctivo a ide o kvalitné e-shopy z rôznych oblastí, môžeme brať túto analýzu ako predlohu k tomu, aké výsledky môžu vaše e-shopy dosahovať.
Ak to zhrnieme, môžeme pripraviť rebríček:
- 1. miesto: AdWords
- 2. miesto: Heureka
- 3. miesto: Organické vyhľadávanie
- ocenenie „Potenciál“: Facebook
2 Komentáre
Pěkné srovnání, Vladimíre. Můžu vědět, z kolika e-shopů a s jakými celkovými tržbami jste brali data?
Ďakujem. Vzorka je založená na štatistikách do 100 e-shopov. Ide o e-shopy, ktoré patria vo väčšine medzi lídrov na trhu, resp. im patria popredné miesta. Obraty týchto e-shopov sú tak v desiatkach tisíc eur na mesiac. Líši sa to od druhu e-shopu a jeho sortimentu, preto sú štatistiky v %.